Це серія дописів про майже 30 співробітників, які виросли в нашій компанії за останні рік-півтора. Кожному з них ми поставили два питання: які твої якості та які твої навички допомогли тобі вирости? Про це ж запитали у їхніх керівників.
Дописи виходять раз на тиждень, а останній буде присвячений 7 найпопулярнішим лайфхакам, як вирости в Реакторі :)
Зустрічайте нових героїв!
Роман Кушнір, з менеджера з продажу в PHP-програмісти
У Романа один із найцікавіших шляхів у нашій компанії. Спочатку — менеджер з продажу. Далі... верстальник, а ще далі — PHP-програміст! Що допомогло Ромі настільки кардинально змінити професію?
Андрій про Рому:
Цілеспрямованість — це те, чого можна і потрібно вчитись у Роми. Це людина, яка пройшла шлях від менеджера з продажу до хорошого PHP-програміста та мимохідь ще встигла попрацювати верстальником. Причому на будь-якій з цих позицій Роман робив свою роботу добре і постійно збирав суперпозитивні відгуки від колег про взаємодію. З ним легко, весело та цікаво працювати. Людина, на яку завжди можна покластися.
Рома про себе:
Думаю, мені допомогли вирости цілеспрямованість і відповідальність, недоумство та відвага. Жартую :)
Я працюю в компанії 5 років з хвостиком. Після університету прийшов у «Реактор» менеджером з продажу. Пропрацював напрямок, який всі вважали неприбутковим і проблемним.
Вивчав верстку весь перший рік роботи, удосконалював свої навички, після цього подумав, що треба розвиватися далі, і мені запропонували у нас же в компанії попрацювати верстальником. На цій посаді я брав на себе відповідальність за задачі (як PM), виконував їх максимально уважно, перевіряв (дуже рідко доводилося щось переробляти).
Так я працював 2-2,5 роки, якийсь час був ментором у чотирьох верстальників.Тільки-но утворилася група верстальників, я перейшов у PHP-розробку.
Павло Мількевич, в тімліди команди за 3 місяці
Ви думаєте, це легко — завоювати авторитет у команді веброзробки? Правильно думаєте — нелегко :) Паша прийшов до нас у жовтні 2020-го і став другим найнятим програмістом з моменту, як у серпні ми почали розширення команди веброзробки. Перед цим у відділі не було оновлень майже рік — останньою прийшла Віка Кукса в листопаді 2019 року. І ось Паша приходить у спрацьовану злагоджену команду, достроково проходить випробувальний термін і вже в січні 2021-го очолює одну з команд веброзробки. Як? Зараз все розповімо :)
Андрій про Пашу:
Паша — сильний досвідчений програміст, здатний вас здивувати. Почалося це з дострокового закінчення випробувального терміну і продовжилося підвищенням до ліда.
І хоч це все сталося за досить нетривалий час, Паша вже встиг виправдати виданий йому кредит довіри, дуже класно виконуючи завдання з командою.
Паша про себе:
Мабуть, варто почати з того, що універсального алгоритму кар'єрного зростання для всіх не існує, але поділюся своїми спостереженнями:
- Потрібно запастися терпінням, позаяк деякі завдання бувають великими, а баги неможливо швидко виправити. Треба вивчити код, логи, зрозуміти, що та як працює. Запитати поради у колег — це зовсім не соромно, в більшості випадків це тільки прискорить процес.
- Безвідповідально виконувати поставлене завдання — не варіант, особливо якщо результатами твоєї роботи користуються тисячі людей.
- Потрібно постійно розвиватися, не боятися складних завдань, вони дозволяють краще розібратися з проєктом, особливо якщо він новий.
- І, напевно, найважливіше — любити свою роботу. Якщо працювати тільки тому, що треба, то нічого не вийде.